PROJEKTNI DAN NA OMBLI

12.02.2024. | objavio Admin

ČLANOVI GLOBE SKUPINE OBAVILI MJERENJA NA RIJECI. ŠTO SU OTKRILI I PREDLOŽILI? PROVJERITE U NASTAVKU.

U sklopu projektnog dana organiziranog 7. veljače 2024. članovi GLOBE skupine i učenici trećih razreda naše škole obavili su monitoring na rijeci Ombli i tako povezali više aktivnosti i sadržaje opće-obrazovnih (kemije, biologije, povijesti) i ekonomskih predmeta.

Projektni zadaci uspješno su obavljeni zahvaljujući pomoći i podršci roditelja naše učenice, gospodina  Bojanovića koji je naše učenike svojom barkom vozio po rijeci, od izvora do svih kontrolnih točaka pa tako i do točke najvećeg saliniteta koja se nalazi ispred marine u Komolcu.

Mjereći salinitet svakih 100 m od izvora, učenici su mogli vidjeti promjene saliniteta na različitim udaljenostima od izvora i dubinama rijeke. Na prvoj kontrolnoj točki ispod slapa visokog 70 cm, salinitet je bio nizak i iznosio je 2,90 ppt, temperatura vode je bila 12,8°C, a kiselost pH 7.78. Udaljavanjem od prve kontrolne točke, salinitet je lagano rastao do 4,75 ppt pri površini rijeke dok je na dnu već bio 34,95 ppt. Na krajnjoj točki mjerenja salinitet je i pri površini i pri dnu rijeke bio sličan, iznosio je 36 i 37 ppt, a temperatura vode 14°C i 15°C. Prosječne dubine unutar točaka mjerenja iznosile su od 2 do 4 m.

Količina otopljenog kisika je bila veća na izvoru i iznosila je oko 10 mg /l dok je na zadnjoj točki mjerenja iznosila  8 mg /l. Temperatura vode u rijeci pri površini uvijek je bila niža za 2° C od temperature vode u dubini rijeke.  

Svi navedeni podaci dobiveni mjerenjem naveli su naše učenike na zaključak o brzom prodiranju mora prema izvoru rijeke. Važno je napomenuti da su naši učenici radili hidrološka mjerenja na Ombli i u proteklim školskim godinama, ali uvijek s obale. Ove godine po prvi put mjerenja su obavili po sredini rijeke pa su ovogodišnji podaci mjerodavniji u odnosu na one koje smo imali do sada.

Zahvaljujući gospođi Dolores Grilec, dipl. ing., voditeljici Odjela za okoliš, Službe za zdravstvenu ekologiju, naši su učenici za obavljanje projektnog zadatka i analizu imali na raspolaganju multiparametarsku sondu ProDSS.

Obavljajući projektni zadatak, učenici su barkom prošli pored otočića obraslog močvarnom vegetacijom trstike i šaša što je stanište riječne kornjače. Učenici su na rijeci primijetiti patke kao i sivu čaplju koja se ubraja u skupinu samotnjačkih ptica.

Rijeka Ombla izvire iz krškog podzemlja pa su učenici očekivali veću količinu otopljenih soli što znači veću tvrdoću vode. Međutim, rezultat analize pokazao je srednju tvrdoću rijeke ispod slapa gdje je salinitet bio najmanji. Tvrdoću vode učenici su provjerili uz pomoć kolorimetrijskih testova tvrtke Visocolor.

Proučavajući povijest izvora rijeke, učenici su došli do podatka kako su u 19. stoljeću na izvoru bile izgrađene zgrade s mlinovima koji su koristili snagu rijeke za pokretanje, a u blizini je radila i mala tvornica tjestenine. Danas su to, nažalost, napuštene ruševnine koje trebaju obnovu. Krajolik izvora rijeke je lijep, ali ekonomski neiskorišten. Učenici su raspravljali kako bi se taj zaštićeni krajolik mogao ekonomski iskoristiti, a da takvo iskorištavanje ne dovede do uništavanja prirodne ljepote i ugrožavanja održivosti.

Dok je jedna skupina prezentirala ideju održivog zdravstvenog turizma jer je poznato da rijeka smirujuće djeluje na čovjeka, drugi su došli na ideju da bi se prostor uz rijeku mogao pretvoriti u scensku pozornicu. Naime, sjetili su se kako su dubrovački književnici Držić i Gundulić uživali u ljepotama rijeke i u takvom okruženju stvarali svoja književna djela te čuvenih ljetnikovaca uz rijeku koji skrivaju priče o ladanju dubrovačke vlastele.

Zahvaljujemo našoj GLOBE skupini i njihovoj voditeljici prof. Sanji Ćulić koji su nam s još jednim, obavljenim projektnim zadatkom osigurali zanimljive kemijsko-biološke podatke, priče o rijeci i potakli nas na razmišljanja o održivom poduzetništvu i ekonomiji.

 

 

Brojač posjeta

UKUPNO834,053

MJESEC13,644

TJEDAN4,250

DANAS716